جنگ نرم در قرآن...

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَةً مِنْ دُونِكُمْ لا يَأْلُونَكُمْ خَبالاً وَدُّوا ما عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضاءُ مِنْ أَفْواهِهِمْ وَ ما تُخْفي‏ صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْآياتِ إِنْ كُنْتُمْ تَعْقِلُونَ» (118) اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! محرم اسرارى از غير خود، انتخاب نكنيد! آنها از هر گونه شرّ و فسادى در باره عقل و فکر شما، كوتاهى نمى‏ كنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشيد. (نشانه ‏هاى) دشمنى از دهان(و كلام)شان آشكار شده؛ و آنچه در دلهايشان پنهان مى ‏دارند، از آن مهمتر است. ما آيات(و راه‏هاى پيشگيرى از شرّ آنها) را براى شما بيان كرديم اگر انديشه كنيد! (118) (سورۀ آل عمران)

تنها راه پیشگیری از شرّ دشمن در جنگ نرم...

تنها راه پیشگیری از شرّ دشمن در جنگ نرم، استقامت و پایداری و همچنین خویشتنداری و تدبیر عاقلانه است. اگر دو عنصر پایداری و تقوا(در تمام ابعاد زندگی)، ملحوظ گردد، شرّی از دشمن شرور، به ما نخواهد رسید، که خداوند بر آنچه میکنند، احاطه دارد. «...وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئاً إِنَّ اللهَ بِما يَعْمَلُونَ مُحيطٌ (120)» (امّا) اگر(در برابرشان) استقامت و پرهيزگارى پيشه كنيد، نقشه ‏هاى(خائنانه) آنان، به شما زيانى نمیرساند؛ خداوند به آنچه انجام میدهند، احاطه دارد. (120) (سورۀ آل عمران)

کاملترین تعریف از تقوا، در خطبۀ همّام نهج البلاغه

رعایت تقوا، یعنی این خطبه را بخوانید، بفهمید و در حدّ کمال خویش رعایت نمایید.
«...وَ وَقَفُوا أَسْمَاعَهُمْ عَلَى الْعِلْمِ النَّافِعِ...،...فَمِنْ عَلَامَةِ أَحَدِهِمْ أَنَّكَ تَرَى لَهُ قُوَّةً فِي دِينٍ وَ حَزْماً فِي لِينٍ وَ إِيمَاناً فِي يَقِينٍ وَ حِرْصاً فِي عِلْمٍ وَ عِلْماً فِي حِلْمٍ وَ قَصْداً فِي غِنًى ‏...، » و گوشهاشان را به دانشى كه آنان را سودمند است واداشته،...،...‏،و از نشانه ‏هاى يكى از آنان اين است كه در كار دين نيرومندش بينى و پايدار، (در عین) نرمخویى هشيار، و در ايمان استوار، و در طلب دانش حريص و با داشتن علم بردبار، و در توانگرى ميانه ‏رو اش بينى، (گزیده ای خطبۀ همّام، در نهج البلاغه)

جنگ نرم یعنی تصرّف اذهان و قلوب...

جنگ نرم یعنی فاسد نمودن تفکّرات و بیمار نمودن قلبها؛ آیا فرهنگی که برای پرورش قوّۀ تعقّل و سالم نگاه داشتن قلب، برنامۀ روشنی دارد، تحت این هجمۀ مخرّّب و خسارت بار قرار خواهد گرفت؟ رُوِيَ أَنَّ رَسُولَ اللهِ (ص) قَالَ: لَا يَكْمُلُ الْمُؤْمِنُ إِيمَانُهُ حَتَّى يَحْتَوِيَ عَلَى مِائَةٍ وَ ثَلَاثِ خِصَالٍ فِعْلٍ وَ عَمَلٍ وَ نِيَّةٍ وَ بَاطِنٍ وَ ظَاهِرٍ؛ فَقَالَ: أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) يَا رَسُولَ اللَّهِ (ص): مَا الْمِائَةُ وَ ثَلَاثُ خِصَالٍ‏؟ فَقَالَ: يَا عَلِيُّ! مِنْ صِفَاتِ الْمُؤْمِنِ أَنْ يَكُونَ جَوَّالَ الْفِكْرِ جَوْهَرِيَّ الذِّكْرِ كَثِيراً عِلْمُهُ عَظِيماً حِلْمُهُ ... روايت شده رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و اله) فرمود: مؤمن به كمال ایمان نمیرسد مگر اينكه در او يك صد و سه خصلت باشد كه اين خصال بايد در نيت و فعل و اعمال و كردار و ظاهر و باطن فرد مؤمن وجود داشته باشد. امير المؤمنين (عليه السّلام) فرمود: يا رسول اللَّه! اين يك صد و سه را براى ما بيان فرمائيد، فرمود: اى على از صفات مؤمن اين است كه فكر و انديشه او همواره در جولان و تحرك باشد، و تذکّر و یاد خدا در ذات و جوهر او باشد، علمش زياد و حلمش بزرگ باشد،... (بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏64، ص: 310)

تلفات جنگ نرم خفّت بار است.

اگر در جنگ تحمیلی و تجاوز آشکار دشمن، ما تلفاتی را به عنوان شهید داشته و تا ابد به آنان افتخار می کنیم، ولیکن در جنگ نرم، تلفات ما قابل افتخار نبوده و همواره موجبات خفّت و خواری خود و دیگران خواهند گشت.

جنگ نرم درصدد نابود کردن عفّت و حیاست.

این تدبیر شیطانی و تهاجم مخرّب، همواره نقاط قوّت ما را نشانه گرفته و آنها را مورد هجمه قرار می دهد. حیا و عفّت که برای زنان و دختران این جامعه، عامل حفظ خود و پرورش نسلی بزرگ خواهند بود، مورد هجمۀ اصلی این تهاجم شیطانی اند.

جنگ هست، آنچه تغییر کرده میدان آن است.

آنچه در دنیای امروز ما نسبت به چند دهۀ گذشته تغییر کرده، ترک جنگ از سوی دشمنان ما نیست؛ بلکه تغییر آن است. باید برای این جنگ، تمهیدات مناسب با آن را اتّخاذ کرد. نه اینکه با روشهایی که در جنگ گذشته داشتیم، به مقابله در آن بپردازیم.

عفّت و غیرت را نشانه رفته اند.

هدف این گلوله ها عفّت و غیرت است. این گلوله را با پایبندی بر اصول و ارزشهای خویش، به راحتی می توان دفع و رفع نمود.

صدای ابلیس، صدای دروغ و صدای فتنه

دروغهاشان برای تخریب تفکّرات و بیمار نمودن قلوب است. برای خشکاندن درخت ایمان و امید است. راستشان برای فتنه انگیزی، آتش فروزی و تفرقه افکنی است. باید دروغهای شیطانی شان را برملا کرد و با حلّ مشکلات، راست فتنه انگیزشان را بی اثر نمود. باید...

ما تا آخر ایستاده ایم...

اگر چه در جنگ نرم مانند جنگ احد، ضربه خورده ایم؛ ولیکن شکست در کار ما و هر رزمندۀ جبهۀ حقّ، نیست. ما تا آخر ایستاده ایم و قطعاً پیروز خواهیم شد.

جنبش فرهنگی منادیان فتح

پیام آور علم، عمل، عشق و عدل، از دو منبع عقل و وحی، دست آوردی از ایرانیان برای جهانیان،
(www. JF72 .ir)
و من الله التوفیق...